N

LÄHDE MUKAAN TALENT POOL -MENTOROINTIOHJELMAAN!

Haku vuoden 2020 alue- ja kansallisiin virkoihin on auki. Molemmilla tasoilla on tarjolla kovan luokan tehtäviä jokaiseen elämäntilanteeseen ja kiinnostuksen kohteeseen. Jokaisen panosta ja ideoita kaivataan.

TalentPool on mentorointiohjelma, jossa varmistamme, että ehdokkaat ovat valmiit hakemaansa tehtävään ja timanttisessa iskussa vaalien koittaessa. Talent Pooliin voit ilmoittautua, vaikka et vielä tietäisi tarkkaan mihin virkaan aiot hakea.

Ilmoittautuminen

Alue- tai kansallisiin virkoihin vaaleilla valittavien ehdokkaiden mentorointiin eli Talent Pooliin ilmoittaudutaan Lyyti-lomakkeella.

Varsinainen ehdolleasettuminen tapahtuu erikseen omalla lomakkeella.

Lue tarkemmat ehdollepano– ja kampanjaohjeet M-Filesista.

Vaalien aikataulut

Kansallisiin virkoihin valinnat tehdään Tallinnassa:

  • kansalliset päälliköt 2.11.
  • hallituksen jäsenet 3.11.

Alueellisiin virkoihin valinnat tehdään:

  • Alue A: 27.-29.9. Naantali
  • Alue B: 13.-15.9. Savonlinna
  • Alue C: 6.-8.9. Seinäjoki
  • Alue D: 20.-22.9. Kuusamo

Tarkemmat ohjeet ehdokkuuksiin ja valmennuksiin löytyy Nuorkauppakamarin Vaalit -ryhmässä. Seuraa tiedotusta!

Vaalilautakunnan kokoonpano vuonna 2019

Puheenjohtaja
Lauri Valtonen, Porin Nuorkauppakamari

Asiantuntijajäsen
Auli Kangas, Oulun Nuorkauppakamari

Asiantuntijajäsen
Lotta Hanski, Havis Amandan Nuorkauppakamari

Aluevastaava A-alue
Leena Roskala, Kankaanpään Nuorkauppakamari

Aluevastaava B-alue
Sanna-Riikka Valtonen, Oulun Nuorkauppakamari

Aluevastaava C-alue
Juha Ketola, Hämeenlinnan Nuorkauppakamari

Aluevastaava D-alue
Janne Puurunen, Turun Nuorkauppakamari


Ehdokkaat

 

Keskusliiton hallituksen jäsenet

(pois lukien aluejohtajat, jotka alueidensa listauksessa)

Kansallinen puheenjohtaja

Michaela Palmberg
Vaasan Nuorkauppakamari

Kansallinen varapuheenjohtaja

Ari Saavalainen
Warkauden Nuorkauppakamari

Kehitysjohtaja, kansainvälisyys

Maria Arjonen
Aurajoen Nuorkauppakamari

Milla Harju
Espoon Nuorkauppakamari

Kehitysjohtaja, koulutus

Laura Halonen
Oulun Tervaporvarien Nuorkauppakamari

Juha Herrainsilta
Tammerkosken Nuorkauppakamari

Kehitysjohtaja, yhteiskuntavaikuttaminen

Mia Pohjanheimo
Tammerkosken Nuorkauppakamari

Talousjohtaja

Mikko Manninen
Keskuspuiston Nuorkauppakamari

Päivi Tiura-Paavola
Akaan Nuorkauppakamari

Viestintäjohtaja

Mari Männistö
Aurajoen Nuorkauppakamari

Hanna Saari
Havis Amandan Nuorkauppakamari


Keskusliiton hallituksen virkailija

Lainopillinen neuvonantaja


Keskusliiton päälliköt

Kansallinen päällikkö, kansainvälisyys

Klaus Breitholtz
Tammerkosken Nuorkauppakamari

Eelis Norja
Lohjan Nuorkauppakamari

Pauliina Papunen
Lappeenrannan Nuorkauppakamari

Kansallinen päällikkö, koulutus

Eeva-Kaisa Halonen
Espoon Nuorkauppakamari

Kati Karhu
Jyväskylän Nuorkauppakamari

Kansallinen päällikkö, palkinnot

Kansallinen päällikkö, projektit ja toiminta

Jani Kuokkanen
Joensuun Nuorkauppakamari

Kansallinen päällikkö, viestintä

Anni Rasinen
Keskuspuiston Nuorkauppakamari

Sini Törönen
Joensuun Nuorkauppakamari

Kansallinen tietohallintopäällikkö

Lasse Miettinen
Kouvolan Nuorkauppakamari

Kilpailupäällikkö, Vuoden Nuori Johtaja

Henri Ahlqvist
Vihdin Nuorkauppakamari

Kilpailupäällikkö, TOYP Suomi

Mari Huuhka
Vaasan Nuorkauppakamari

Kilpailupäällikkö, Tuottava Idea

Riku Happonen
Kouvolan Nuorkauppakamari

Tomi Riipinen
Järvenpään Seudun Nuorkauppakamari


A-alue, 28.9. valitut

Aluejohtaja (VP A)

Veera-Juulia Koivisto
Porvoon Nuorkauppakamari

Aluekoordinaattori (RC)

Hanna Muukka
Keskuspuiston Nuorkauppakamari

Aluekoulutuspäällikkö (R-IND)

Heikki Liukkonen
Helsingin Nuorkauppakamari

 

Kutsuvirat

Alueviestintäpäällikkö (RIO)

Aluesihteeri (RS)

Aluekehityspäällikkö (RDM)

Raikko Kavisto
Turun Nuorkauppakamari

Aluekansainvälisyyspäällikkö (R-INT)

Sofia Saarinen
JCI Cosmopolis

Aluepalkintopäällikkö (R-AWARDS)

Aluetietohallintopäällikkö (R-ITM)

Aluemyyntipäällikkö (R-BUS)

Aluekilpailupäälliköt


B-alue, 15.9. valitut

Aluejohtaja (VP B)

Aleksi Tolvanen
Savonlinnan seudun Nuorkauppakamari

Alueviestintäpäällikkö (RIO)

Hanna Pikkarainen
Kotkan Nuorkauppakamari

Aluekehityspäällikkö (RDM)

Irina Kujanpää
Kotkan Nuorkauppakamari

 

Kutsuvirat

Aluekoordinaattori (RC)

Aluemyyntipäällikkö (R-BUS)

Aluekoulutuspäällikkö (R-IND)

Aluekansainvälisyyspäällikkö (R-INT)

Aluetapahtumapäällikkö (R-LOM)

Aluesihteeri (RS)

Aluepalkintopäällikkö (R-AWARDS)

Aluekilpailupäälliköt


C-alue, 7.9. valitut

Aluejohtaja (VP C)

Hanna Kallio-Kokko
Pirkanmaan Nuorkauppakamari

Aluekoordinaattori (RC)

Jaana Koivuniemi
Akaan Nuorkauppakamari

Alueviestintäpäällikkö (RIO)

Simo Rokka
Valkeakosken Nuorkauppakamari

Aluekoulutuspäällikkö (R-IND)

Eero Kallio
Tampereen Nuorkauppakamari

Aluemyyntipäällikkö (R-BUS)

Virpi Mäkelä
Pirkanmaan Nuorkauppakamari

Aluekansainvälisyyspäällikkö (R-INT)

Satu Herrainsilta
Pirkanmaan Nuorkauppakamari

Aluepalkintopäällikkö (R-AWARDS)

Satu Tausta
Kokkolan Nuorkauppakamari

 

Kutsuvirat

Aluesihteeri (RS)

Aluekilpailupäälliköt

Vuoden Nuori Johtaja -aluekilpailupäällikkö
Janne Kallio
Valkeakosken Nuorkauppakamari

Aluetietohallintopäällikkö (R-ITM)

Pyry Lehtimäki
Pirkanmaan Nuorkauppakamari

Miia Pesonen
Kokkolan Nuorkauppakamari

Aluekehityspäällikkö (RDM)

Saila Järvinen-Junttila
Porin Nuorkauppakamari


D-alue, 22.9. valitut

Aluejohtaja (VP D)

Sari Mielonen
Kuopion Nuorkauppakamari

Aluekoordinaattori (RC)

Tiina Mikkonen
Joensuun Nuorkauppakamari

Alueviestintäpäällikkö (RIO)

Sanna Virtanen
Oulun Tervaporvarien Nuorkauppakamari

Aluekoulutuspäällikkö (R-IND)

Janne Nissinen
Raahen Nuorkauppakamari

Aluemyyntipäällikkö (R-BUS)

Miia Nissinen
Ylä-Savon Nuorkauppakamari

Aluekansainvälisyyspäällikkö (R-INT)

Mari Hamara
Kuopion Nuorkauppakamari

Aluekehityspäällikkö (RDM)

Juha Koponen
Warkauden Nuorkauppakamari

 

Kutsuvirat

Aluesihteeri (RS)

Aluepalkintopäällikkö (R-AWARDS)

Aluetietohallintopäällikkö (R-ITM)